WordPress Tablo Eklentisi (Türkçe)

WordPress sayfalarda tablo tarzı içerikler oluşturmak hayli zor oluyordu. Alt alta üst üste getireceğim diye canımız çıkıyordu. Sonra bunun da bir eklentisi vardır mutlaka dedim ve wp-table eklentisini buldum. Fakat kurduğum zaman Türkçe karakterlerin çalışmadığını farkettim ve çözüm yolu aramaya başladım. Elbet biri bu eklentiyi Türkçeleştirmiştir diyordum ki bulduğum bir çok link patlak çıktı çünkü eklentiyi Türkçeleştiren arkadaşımız sitesini sıfırlamış. Farklı yollar takip ederken ehcrea (E ve H farklı ama aynı kişilermiş) ‘nın wordpress.com üzerindeki blog’unu buldum haliyle hemen Türkçe dosyasını indirdim ve Türkçe karakter probleminin çözümünü öğrendim. Tabi 1.5 yıllık bir mazisi var bu konunun :) Haliyle bu eklentinin bu kadar kaybolması normal, demek ki pek kullanılmadı ya da başka eklentiler mevcut. Ama ben bu eklentiyi çok sevdim. Sizlerle paylaşmak istiyorum. Neyse gelelim kuruluma:

1) Eklentiyi bu adresten indirin.

2) .zip dosyasının içinden çıkan wp-table klasörünü ../wp-content/plugins/ dizinine atın.

3) Türkçe Dil Dosyalarını bu adresten indirin.

4) ../wp-content/plugins/ dizininde bulunan wp-table klasörünün içine de Türkçe Dil Paketi klasöründen çıkan .po ve .mo dosyalarını atın.

5) Yönetim panelinden eklentiyi etkinleştirin.

Eklenti artık Türkçe olarak karşınızda ve Yönet kısmında Tablolar başlığı altında tabloları oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz tabloları yazının içinde kullanmak istiyorsanız [TABLE=ID] kodunu eklemeniz gerekmektedir. Eşittir (=) işaretinden sonraki ID tablonun numarasını belirtir. Yönet panelinde tabloların ID ‘leri yazmaktadır. Örnek [TABLE=4]

Bilgi: Türkçe karakterler çalışmıyorsa yapılacak işlem:

Eklentinin (phpMyAdmin yönetiminden) veritabanında wp_golfresult ve wp_golftable isimli iki tablonun dilini utf8_turkish_ci olarak ayarlamanız gerekmektedir.