WordPress Dersleri

Uzun zamandan beri aklımda WordPress hakkında öğrendiklerimi paylaşmak ve bu alanda en iyi Türkçe içeriği sunmak için vakit aradığım bir projem vardı. Lakin wordpress kelimesinin domain olarak kullanılmasının yasak olduğunu öğrendikten sonra aldığım o güzelim domainin de çöpe gitmesi bir oldu. Tekrar bir domain arayışında olmak bu süreci epey uzattı. Bir diğer yandan ise her alanda bir çok domain ile boğuşmaktayım ve bu başlarda iyi gibi gözükse de uzun vadeli düşünüldüğünde çok zor bir iş olduğunu anladım. Yani o kadar çok domain olunca ister istemez unuttuklarınız, ihmal ettikleriniz de oluyor. Ya da bazı popüler konuları hangi siteye ekleyeceğinize karar verememek de aslında işin en çıldırtıcı hali. Emek verdiğiniz domainlerin de satış konusunda siteye duyduğunuz hassasiyet sonucu alıcı ile anlaşamamanız, elimde proje için bekleyen diğer domainlerin de aslında çöp olduğunu hatırlattı bana. Aslında çöp denilemez, sonuçta kullandığım bir domaini dediğim gibi satamıyorum. Kullanmadığımı da proje için beklettiğimden dolayı satamıyorum. E projeyi gerçekleştirecek vaktim kalmadığında da olay başka bir boyuta varıyor. O yüzden hem domain alımı konusunda biraz tasarrufa gitmek (senesi gelince kendini hissettiriyor) hem de ben nasıl ki bir domain alınmış ama hiç kullanılmıyor ve satışa açık değilse küfrediyorsam, kendimin de küfür yememesi için domain rejimine başlıyorum. Başlığımız ile alakalı olmayan bu giriş yazısından sonra konuyu toparlamanın vakit geldi artık. Sonuç olarak ben yeni bir domain aldım ve uzun bir süre sadece bu domain üzerinden subdomain’ler oluşturarak bir çok proje kurgulayabileceğim. Herkes için iyi gelmeyebilir ama benim çok hoşuma gitti…

İlk olarak WordPress Dersleri üzerine açılışı gerçekleştirdim.

wordpress.dersler.im

Bu adresten WordPress hakkında birçok bilgiye sahip olabilirsiniz. Tabii ki de WordPress nasıl kurulur, nasıl kullanılır, işte şöyle bir tema çıktı, böyle bir eklenti var tarzında değil de eklenti kullanmadan eklentilerin yaptığı herşeyi functions.php dosyasından nasıl oluşturabileceğinizi anlatan bir blog olacak. Oldu da aslında büyük bir hızla kodları yayımlamaya başladım.

Bir sonraki seviyede ise sorularınızı sorabileceğiniz bir bölüm oluşturup, el birliği ile sorunlarınıza çözüm üretmeyi planlıyoruz. Ve tekrar ediyorum, şu eklentiyi kurdum çalışmadı, şu temayı nereden bulurum diye sorularla bize gelmeyin, onun için onlarca site var. Biz sadece size kodları aktaracağız, uygulaması size kalmış.

Bu hamle ile de artık can.pacaci.org’taki wordpress yazılarına da elveda diyoruz. Aslında kişisel sitem birçok merak saldığım konunun deneme tahtası oldu bugüne kadar. Şimdi de wordpress dersleri yuvadan uçup gidiyor. Yine buraya yazacak birşey kalmadı ;)