WordPress Bilgimiz Ne Kadar?

WordPress Türkiye Forumlarında bir şahıs şöyle bir soru sormuş:

1- itiraf sitesi gibi eklenti (itiraf eklentisi)
2- Web directory yani siteler ve açıklamalarını ekleyebileceğim eklenti
3- Bilgi yarışması eklentisi
4- Arkadaşlık tarzı mesajlaşma olabilir (wp mu değil ama)

Konuların hepsini araştırdım bulamadım ondan soruyorum. ilginiz için teşekkürler.

Ve sorusuna adam akıllı cevap bulamayınca (İtiraf eklentisi neyse artık?!) demiş ki;

Sanırım wp bilgimiz bir yabancı yapıp bizimkilerde onu türkçeleştirdiği sürece var..
Teşekkürler.

Bu laf beni çok sinirlendirdi ve silineceğini bile bile birşeyler yazdım. Silineceği muhtemel olduğu için de hemen bura da paylaşayım dedim:
Neden yardım beklemek yerine siz yapmıyorsunuz? Ki her yerde, her soruya cevap verilmesinin garantisi olmadığını yazmışlar. 1 yıl sonra çözüme ulaşan sorular da var burda. 1 dakika içinde çözümü bulunanlar da var. Soruyu sorduğunuz zaman bütün cevaplayan “işi bilen” kişiler online olarak sizi beklemiyorlar. Belki bir hafta sonra görüyorlar, belki bir ay, sonuçta cevaplanmamış sorular bu yüzden var. Ben de vakit bulduğum zaman cevaplanmamış sorularda cevaplayacağım şeyler ararım. Bu forumda ne kadar çok yardım edersem o kadar çok yardım görürüm düşüncesindeyim. Ama hiç bir zaman bir soruyu sorup artıkdan küstahlık yapmadım! Kaldı ki sizin küstahlığınız çok farklı boyutlarda. Cevap gelmediğine değil WordPress Türkiye Ekibinin bilgisine laf atıyorsunuz, üstelik çok çirkin bir şekilde.

Eğer ki “Türkçe kodlar” sistemi gerçekleştirilip, hayata geçirilseydi şuan da bir bir çok Türkçe akla hayale sığmayacak eklenti görebilirdiniz. Ama maalesef ki eklenti yazmak için biraz yabancı dile ihtiyaç var. Yani WordPress’i öğrenmeden önce bir de dil öğrenmeniz gerekiyor. Yeni yayılan bir sistemde Türkiye gibi bir ülkenin hayatımızdaki diğer örneklere nazaran ne kadar ileride olduğunu görmekten gurur duymak yerine taş atıyorsunuz. Hangi eklentiye baksanız, hangi temaya baksanız artık Türkçesi var. Peki bugüne kadar hangi alanda bu kadar konfor yaşadınız?

Neyse, elbette ki ülkemizde çok kaliteli eklenti yazan, css’yi yutan bir çok kişi var. Yeni başlayanlarından tutun da eklentileri görsel sunumla anlatana kadar yüzlerce cevher var.

Tabi bizim insanımız paylaşımı daha yeni yeni öğreniyor. Hatırlarsanız template monster sitesinin tasarımlarını warez sitelerden indirip site yapıyorum diye ücret karşışığında satan bir “web” geçmişimiz var. Kaldı ki hangimiz kullandığımız WordPress temasının footer’ındaki bilgileri silmiyoruz? Hep ben yaptım! Hep bu benim! Düşüncelerimiz yüzünden geride kaldık. Kimse temasını değiştirmeden, mevcut temayı dağıtmıyor, kimseye benzememek için. Ama sonra diyoruz “gavur yapıyor be abi!”

Size serzenişten yola çıkarak başka konularada bulaştım ama sonuç olarak söylemek istediğim şey şu;
1)Bu forumda cevap garantisi yok.
2)İyilik yap, iyilik bul.
3)Hayatımıza devam edebilmek için başka işlerde çalışmıyor olmasak emin olun ki WordPress’ten daha kaliteli Cms’ler bile çıkar bizden. Ama ne işşizlik maaşımız var ne de işsize kız veriyorlar. İş stresi arasında anca bu kadar çıkıyor. Beğenmezsen buyur kendin yaz…