WordPress Backup Alma (Basit)

Mükemmel bir hosting firması bulmak oldukça zordur, kayıpsız yedek alan firma sayısı da buna göre azdır, iyi çalışan firmaların da fiyatları çok yüksek olduğu için ucuz hosting firmalarını tercih ederiz. Ucuz hosting firmalarının da bize sağladığı çok fazla hizmet yoktur, sitemizi barındırır, işte iki üç hata olduğunda belki çözerler falan. Ama hiç beklenmedik bir zamanda sitemiz yok olma olasılığıyla karşı karşıyadır. Bir sabah kalktığımızda hosting firması dükkanı kapatıp gitmiş olabilir, server bozulmuş olabilir, tüm bilgiler silinmiş olabillir, virüs bulaşmış olabilir, vesaire… Bu tür kötü durumlar karşısında imdadımıza aldığımız yedekler yetişir. Yeni bir server’a yedeklerimizi yükleyerek kısa bir sürede siteyi açabiliriz ama burada önemli olan o yedeklerin ne zaman alındığıdır. Hosting firmaları genel olarak aylık yedek alır. Ay sonunda bir sorun olduğu zaman çaresiz bir ay geriye dönebilirsiniz. Hosting firmasının yok olduğu durumda ise yedeğiniz de yoksa maalesef artık bir bardak soğuk su içmenin vakti gelmiştir.

Bu tür kötü durumlarla karşılaşmamak için belli sürelerde sitelerinizi yedeklemeniz gerekir. Yoksa aylarca hatta yıllarca emek verdiğiniz bütün yazılarınız bir anda yok olabilir. Bu sebeple size basit yoldan nasıl yedek alabileceğinizi anlatalım ki emekleriniz boşa gitmesin.

WordPress için manuel yedek alma yöntemi:

WordPress içerik yönetim sistemi size mevcut olarak içe aktar / dışa aktar hizmetleri sunar. (Import / Export)

Dışa aktar (Export) seçeneği ile yazılarınızı dışarı aktarabilirsiniz ve içe aktar (Import) yöntemiyle de yazılarınızı blogunuza ya da başka yeni bir bloga kolayca aktarabilirsiniz. Basit bir şekilde yedek almak için dışa aktar seçeneğini kullanabilirsiniz. Buradaki en güzel özelliklerden biri ise eğer blogunuzda birden fazla yazar var ise sadece istediğiniz yazarın yazılarını da yedekleyebiliyorsunuz.

Yazarı seçtikten sonra (ya da tüm yazarlar) oluşturulacak dosyayı bilgisayarınıza indirmek gerekiyor. İndirilen dosya .xml uzantısına sahiptir. Bu dosya bilgisayarınızda bulunduğu sürece, dosyayı oluşturduğunuz tarihe ait bütün yazılarınız yedeklenmiş olur. Olası bir sorun ya da başka bir adrese taşımak istediğinizde bu sefer bu dosyayı içe aktar komutuyla yükleyeceğiz ve bütün yazılar WordPress blogumuza yüklenmiş olacak.

WordPress’in içe aktar (import) sayfasında bir çok servisten yedek alınabileceğini gösteriyor. Biz WordPress’ten yedeği aldığımız için, yedeği yükleyeceğimiz zamanda WordPress seçeneğini seçiyoruz.

Ardından çıkacak sayfada, bilgisayarımızdaki .xml dosyasının yolunu belirtiyoruz ve yüklüyoruz.

Hatırlatmada fayda olan bir kaç konumuz daha var.

1) Eğer aldığınız yedek 2MB’tan büyük ise, WordPress’in varsayılan ayarlarına göre dosyayı yükleyemiyoruz. Bunun için hosting hizmeti alan firma ile görüşmemiz gerekiyor.

2) 2MB’tan büyük dosyalar, hosting firması tarafından 2MB sınırı değiştirilmiş şekilde yüklense bile sorun çıkartabiliyor. WordPress’in varsalıyan bu içe aktar / dışa aktar hizmeti büyük dosyalar için çok da sağlıklı sonuçlar vermiyor. Çok yazı ile karşılaştığı zaman sapıtabiliyor. Eğer çok yazınız varsa bu yöntem ile aldığınız yedeğe çok güvenmeyin.

3) İçe aktar / dışa aktar hizmeti ile aktardığınız dosyalar sadece yazılarınızı yedekler. Yazılarınızda kullandığınız fotoğraflar varsa bunları sadece o görselin yolu olarak kaydeder. Eğer fotoğrafları yazınıza admin’den siz eklemediyseniz, yani başka sitelerden sadece fotoğrafın yolunu yayınlıyorsanız elbetteki sorun olmayacaktır. Ama fotoğrafları admin’den yazının içine siz yüklüyorsanız bu sefer sadece yazı olarak yedek alındığı için yeni bir kurulum yaptığınızda fotoğraflar yerine fotoğrafların yolu gözükecektir. Bu sebeple yedek alırken, uploads klasörünüzü de zaman zaman bilgisayarınıza bir FTP programı ile kaydetmeye çalışın. Eğer sorunla karşılaştığınız zaman sadece veritabanınız bozulduysa, tekrar içe aktar yaptığınız zaman satın almış olduğunuz web alanında fotoğraflarınız da kayıtlı olduğu için tekrar blogunuz sorunsuz çalışacaktır. Ama server’da bir sorun olduğu zaman fotoğraflarınız da gideceği için uploads klasöründeki fotoğraflarınızı da belli sürelerde kaydetmeyi unutmayın.

WordPress için otomatik yedek alma yöntemi:

Bunun için yazılmış çok güzel bir eklenti var. WP-DB-Backup isimli eklenti, sizin yerinize belirttiğiniz periyotlarda yedek alır. Manuel ve Otomatik yedek alma kararı tamamen size aittir. Sonuçta bir eklentiye de güvenmek ne kadar doğru…

Bu eklentiyi kurduktan sonra Araçlar menüsünde içe aktar, dışa aktar seçeneklerinin altına bir de Backup seçeneği eklenecek.

Ve bu eklentinin en güzel tarafı ise detaylı seçeneklerinin olması. 10 dakikada bir, günde bir, iki günde bir, haftada bir gibi seçenekler mevcut. Ayrıca yedeğinin alınmasını istediğiniz tabloları da seçebiliyorsunuz.

Seçtiğiniz ayarlara göre size e-posta olarak yedek dosyanızı gönderecektir.

Artık siz uğraşmadan belirttiğiniz zaman aralıklarında e-posta adresinize yedek dosyaları gelecek ve olası bir sorunla karşılaştığınız zaman istediğiniz tarihin yedeğini yükleyip sorunsuz blog tutmaya devam edebilirsiniz. Bu yedeği yüklemek için ise phpMyAdmin sayfasına girmeniz gerekmektedir.

phpMyAdmin üzerinden import seçeneği ile bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz .gz uzantılı sıkıştırılmış veritabanı yedeğini yükleyebilirsiniz. Bu yolla ise bütün fotoğraflarınız da yedeklenmiş olacak. Ama en başta da söylediğimiz gibi yine de bir eklentiye güvenmek çok doğru olmaz. En iyisi mesela bu eklenti her hafta size yedek oluştururken (Web alanınızdan yiyeceğini unutmayın.) siz de mesela 15 günde bir tam detaylı bir yedek alın.

Bu kısıma kadar anlattıklarım basit düzey yedek alma yöntemleriydi. “-Yedek aldım ne de olsa artık huzur içerisinde uyuyabilirim.” demeyin sakın yine de bu anlattığım yollara güvendiğimi söyleyemem. Eğer bilgilerinizin kaybolmasını istemeyecek kadar tutumlu blog yazıyorsanız kötü senaryoları her zaman düşünmelisiniz. Eğer gerçekten değer verdiğiniz bir blogunuz varsa mutlaka en azından ayda bir defa yedek alın. Bu işe ciddi ciddi zaman ayırıyorsanız bu zahmetlere katlanmak zorundasınız. Bundan sonraki kısımda ise kayıpsız – kesin – tam teşekküllü yedek alma yöntemlerini anlatacağım.

Yazının ikinci bölümünde görüşmek üzere…