wifinerede.com

kablosuz internet

Şubat ayının başlarında bir ofis açma düşüncesiydeydik. Kiralık ofis bulmak, internetin bağlanmasını beklemek, masaları, sandalyeleri, dolapları almak / taşımak derken tam 14 şubatta yeni ofis girişimimizle mesaiye başladık. Amacımız mevcut sitelerimizi profesyonel anlamda geliştirmek ve onun ardından yeni projelere doğru ilerlemekti. Şubat ayının yarısı ofis için yer bulmakla geçti, bir diğer yarısı da mevcut işlerimizi geliştirmekle tamamlandı. Yeni bir aya başladığımızda artık yeni projelere başlamamız gerekiyordu, ilk önce hangi projeyle başlamak daha iyi olur diye düşünüyorduk, zaten uzun yıllardan beri gerek maddi gerekse teknik yetersizliklerden dolayı hayata geçiremediğimiz işler vardı ve hangisi bizim ilk işimiz olacak, hangisiyle başlamalıyız diye epey kafa patlattık. Bu sırada interneti gezerken hep sosyal medya sitelerinde ve forumlarda artık sıkça sorulmaya başlayan “-kablosuz internet imkanı olan kafeler neresi?”, “-kahvemi içip rahatlıkla çalışabileceğim kablosuz interneti olan mekanlar neresidir?” gibi sorular çoğalmıştı. Ve bu soruların altında da Türkiye’de böyle bir servisin olmaması dile getiriliyordu. Yurtdışında bu konuda bir çok site varken, ülkemizde sadece derli toplu olarak TTNET WIFI noktalarının haritası kaynak olarak vardı. Yurtdışında, haritalarla gösterilen, bağlantı türlerini teknik olarak anlatan bir çok site varken, bizde sadece yorum olarak şu kafede var, bu restaurantta var diye devam ediyordu. Biz de en azından bunları bir çatıda toplayalım diye düşündük. Hem kendimiz için hem de bu soruları soran arkadaşlarımız için güzel bir kaynak olacaktı. Yaparken eğlenebileceğimiz bir iş olacağını düşündük ve ilk olarak bu proje için kollarımızı sıvadık, bekleyen projelerimiz için de biraz daha bu işlere heyecan duymamız gerekiyordu, çünkü zaman belimizi epey bükmüştü. İnandığımız bir iş olarak wifi noktalarını listeleyen bir site yapalım fikriyle, neler yapabileceğimizi düşündük. İnsanların kolaylıkla aradığı türde yerleri bulması için, şehrinde hatta mahallesinde arama yapabilmesini istiyorduk. Ve mekanın türü bile bir seçenek olmalıydı. İnsanların oraya gitmesi için ek seçenekleri de dahil etmek istiyorduk, bir yere gitmişken o yerin o güzel kahvesini de içmelerini, o güzel tostlarını da yemelerini istiyorduk.

Bu fikri hangi sistemle, ne gibi bir yapı ile hayata geçirebiliriz diye araştırırken yine wordpress’in çizgisinin dışına çıkmak istemedim. Çünkü yeni bir dil, yeni bir program derken çok zaman kaybedecektik. Bu işi yaparken çok korkuyorduk, çünkü bu konuda büyük bir açık vardı, herkes interneti olan neresi var diye sorarken, birileri de böyle bir servis olsa keşke diyordu, biz de bu iş için kolları sıvamışken bizimle paralel zamanda bir ya da bir kaç kişinin bu işi yapma olasılığı fazlaydı. Eğer biz bu kadar uğraşırken bizden önce birileri bunu yaparsa ve ortaya çıkan iş eğer çok saçma olursa çok üzülecektim. Eğer güzel bir iş ortaya çıkarsa en azından bizim de şimdiye kadar kat ettiğimiz yolu ve elde ettiğimiz verileri paylaşırız diye düşünüyorduk. Ve umarım şuan birileri üzülmemiştir.

Çok zaman kaybetmek istemediğimiz için daha çok hakim olduğum konuda, yani wordpress ile bu işe başlamak istedim. Ama şehir, mahalle, mekan türü gibi seçenek daraltma işinde wordpress’in çok imkan tanımaması canımı sıkıyordu. Ve wordpress konusunda bu işi bilen arkadaşlarıma bunu sorduğumda hep imkansız olduğunu söylüyorlardı ve ben de mutlaka bir yolu vardır diye diretiyordum ama zaten yokmuş bunu anladım sonunda. Ama bazı düzenlemelerle ortaya bir yapı çıkartmayı başardık. 3 farklı tasarım yaptık, hepsi bir öncekinden daha güzeldi. Gelişmeye de devam edecek tabii ki. Bu süreç içerisinde başlarını ağrıttığım güzel insanlar; Barış Ünver, Gürkan Oluç, Hamdi Kavak, Hüseyin Mert ve Ahmet Alp Balkan’a, domain ismi için Emre Savaş’a, fikirleri için Bülent Sakarya, Ömer Ekinci, Onur Atahan ve Mustafa Turan’a, maskotumuz için Irmak Ataberk’e, içerik ekleme konusunda de eşim Şehnaz Paçacı ve Mustafa Kılcı’ya da burdan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

12 Mart 2010 saat 22’de wifinerede.com ‘u duyurduk. Artık daha fazla beklemek istemiyordum ve zaten ziyaretçilerin deneyimleri ile mekan arşivi genişleyeceği için daha da fazla gizli tutmaya gerek yoktu. Yapı olarak ortaya bir şey sunduk ve bundan sonra geliştirmek daha keyifli olacaktır. Çünkü biz kendi içimizde ne kadar düşünsekte mutlaka kullanıcıların istedikleri / istemedikleri şeyler olacaktır. Biz de aldığımız yorumlarla ihtiyacımız olan güzel bir servisi en iyi şekilde yayında kalması için çalışacağız. İlerleyen zamanda ilk hedefimiz mekan sayısını tatmin edici derecede arttırmak ve şuan sitede olmayan illeri de eklemek olacak. Daha sonra daha iyi bir PHP alt yapısı ile seçenek filtreleme konusunda çalışmalarımız olacak. Tabii ki mekanlar için fotoğraflar, harita imleri gibi tanıtıma katkısı bulunacak özellikler de eklenecek.

2. adım olarak mobil uygulamalar yer alacak. Ama bu sürece kadar mobil tarayıcılara uyumlu versiyonunu devreye alacağız. Son olarak da bugün FriendFeed üzerinden duyurduğumuz vakit Alper Yıldız arkadaşımızın verdiği fikir ile çok güzel olacağını düşündüğümüz offline çalışan masaüstü programını yapmayı planlıyoruz. Böylelikle internet olmadığı zamanlarda daha çok ihtiyaç duyacağımız kablosuz internet hizmeti veren mekanların listesine ulaşmak çok akıllıca bir çözüm olacak.

Paçacıgiller tarafından hizmete sunulan bu güzel servis wifinerede.com hayırlı uğurlu olsun hepimize diyoruz ve herkese çok teşekkür ediyoruz. Görüşmek üzere.