taksinerede.com

wifinerede.com ile başladığımız “nerede” serimize taksinerede.com ile devam ediyoruz. wifinerede.com ‘un oluşum sürecinden bahsettiğim bu yazının ardından tam 79 gün geçmiş, bu 79 gün içerisinde orada yazdığım yeni ofis girişimi bugün iyice kurgulanmış şekilde, beklenilen hızda yoluna devam ediyor. Bu gerçekten tarihe not düşmek açısından çok hoş bir şey. wifinerede.com bu arada epey geliştirildi, içeriği doyurucu seviyeye ulaştı, hatta şuanki tasarım doygun içeriği taşıyamadığı için bir yandan da yeni tasarım çalışmalarına başladık. Proje başında düşündüğümüz ilk özellikler ile projenin 3. ayındaki özellikleri arasında dağlar kadar fark var. Her zaman söylüyorum, bir site yapıldığı gibi bırakılmamalı, bir internet sitesi canlı bir organizmadan farksızdır. Sürekli gelişir, gelişmek zorundadır ve bunun yaratıcısı da onu beslemek zorundadır, yoksa ziyaretçiler doymaz. Bu sefer de bu işi yapmanın bir amacı kalmaz. Yeni tasarım ve yeni özelliklerin çalışmaları devam ediyor, yakın bir gelecekte (“yakın bir zamanda” diye yazsaydım beklenilen süre zarfı çok kısa olarak algılanabilirdi, biraz daha fazla süreye ihtiyacımız var.) güzel bir haritalandırma yapısı ile wifinerede.com asıl halini alacak ve Türkiye’nin ilk wifi veritabanı olarak gücüne güç katmış olacak.

Maddi ve manevi sıkıntılar projelere her zaman köstek olabilir, bunların arasından kolaylıkla sıyrılabilmek için doğru adımlar atmak gerekir. Bizler de doğru adımlar attığımızı düşünüyoruz. Ofisimizi açtığımız ilk günden bu güne kadar beklediğimiz iş hacmini yakaladık, çok güzel müşteri işleri yaptık. Ofisimizin adını taşıyan kurumsal sitemizde bu referanslara yer vereceğiz ama kurumsal yapımız henüz tam olarak hazır olmadığı için ofisimizin adını bile açıklamıyoruz. Herşey tahmin ettiğimiz gibi rayında devam ederken (aman nazar değmesin) arada boş zaman projeleri de üretiyoruz. Bunlardan birisi de işte taksinerede.com oldu.

taksinerede.com size en yakın taksi durağının iletişim numaralarını ve adresini veren bir servis. wifinerede.com ile aynı mantık yapısına sahip, il ve semtinizi seçiyorsunuz size en yakın noktayı karşınıza çıkartıyor. Aslında bu fikir, wifinerede.com tanıtımının ardından evimizde gerçekleştirdiğimiz, projeyi kutlama tarzında bir mangal organizasyonunda ortaya çıktı. Konuklarımızdan birisi taksi çağırmamızı istedi, işin garibi biz de 6 seneden beri o evde oturmamıza rağmen, yakınımızdaki taksi durağının telefon numarasını bir yere kaydetmemişiz. Yani hiç ihtiyaç duyulmamış o güne kadar ve bu ilk ihtiyaç duyulan noktada hemen, taksinerede.com u açalım gibi bir fikir çıkmıştı. Nerede serisiyle ilgili en az wifinerede.com gibi etkin projelerimiz varken, seriye “boş işler projeleri” olarak isimlendirdiğimiz taksinerede.com ile devam ettik. Umarım faydalı olur, taksiye ihtiyaç duyduğunuz yerde size en yakın taksi durağının telefon numarasını bulabilirsiniz. Ayrıca taksiyle.comİki nokta arası mesafe hesaplama ve taksi ücreti hesaplama” projesini de desteklediğimizi belirtelim. Çok güzel bir proje olmuş, yapanların, düşünenlerin ellerine sağlık.

taksi

Ve her zamanki gibi özel teşekkürler bölümünde başta harika taksi maskotumuzun çizimi için Irmak Ataberk‘e, içerik girişi için Cansel Elter‘e ve herşey için eşim Şehnaz Paçacı‘ya teşekkürlerimi sunarım. Bir başka projede görüşmek üzere…. Acaba sıradaki “nerede” ne olacak? :D