Taklitler Yok Oldu

Geçen hafta kızım Ezgi yemek yerken bana “-Taklit ne demek baba?” diye sordu. O sırada ben de annesini taklit ediyordum aslında, “-Neden kız gibi konuşuyorsun?” diye sordu önce, “-Babacım, anneni taklit ediyorum.” dedim. Neden sorusundan daha zor bir soru sordu; “-Taklit ne demek baba?”

Yapılan işin ne olduğunu biliyor aslında ama kelimeyi ilk defa duyar gibiydi, “-Annen gibi konuşuyorum.” cümlesindeki (-gibi konuşmak) cevaplaması daha kolay olacakken, taklit kelimesinin ne anlama geldiğini anlatmaya çalıştım. Üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen halen daha verebileceğim iyi bir cevap yok.

Bunun üzerine halen daha kafa yoruyorum, bu sebeple sizlerle de paylaşmak istedim. Aslında çok kötü durumdayız!

taklit01

Taklit kelimesinin ne anlama geldiğini çok da açıklamaya gerek yok aslında, gayet basit ve anlatılabilir birşey. Etimolojisine baksak bile sıkıntı yok.

taklit02

Asıl sıkıntı 3 yaşındaki bir çocuğa taklidini yapabileceğim bir “ikon”un olmaması! Hala düşünüyorum. Kimi taklit edebilirim ki?

Hatırlasanıza ne kadar eğlenceli bir siyasi hayatımız vardı; plastik kuklalar, karikatürler, televizyon şovlarındaki taklitler… v.s. Bugün kim Süleyman Demirel taklidi yapamaz ki? Ya da biri yaptığında kim yanlış tahminde bulunabilir? Şimdi 3 yaşındaki çocuk İnönü’yü, Özal’ı, Ecevit’i nereden bilsin? Elde sadece Devlet Bahçeli mi var? Püskevit, 40 yapar…

Taklidi yapılabilen insanlar ve taklit yapılmasından rahatsız olmayan insanlar olarak ikiye ayırmak zorundayız. Ve hala daha düşünüyorum, taklit yapılmasından rahatsız olmayan insan kaldı mı? Ya da taklidi yapılabilecek kadar özgün biri?

Sanatçılara gelelim? Zeki Müren, Barış Manço? Ulan Müslüm Gürses bile öldü!

Elde kalanlar ise şuan 3 yaşındaki çocuğa hitap etmiyorlar. Sezen Aksu’yu nereden tanısın? Müzik kanallarında şuan dönen bir klibi yok. Gülşen var, Demet Akalın var, bunları nasıl taklit edebilirim? Bülent Ersoy için “-Baba, bu kız mı erkek mi?” diye sorduğunda kanalı nasıl değiştireceğimi bilemedim. Serdar Ortaç’ı, Sinan Akçıl’ı mı taklit edeyim?

Hala düşünüyorum, taklidini yapabileceğim bir ikon yok. Justin Bieber, Lady Gaga mı taklit edeyim? Kostümsüz, makyajsız taklit edilebilen ikonlar olmalı. Kaldı mı? Ben bulamadım. Özgün bir karakter yok lan! Ya öldüler, yaşlandılar ya da 3 yaşındaki çocuk tanımıyor (hitap etmiyor), bazılarına da benim götüm yemiyor.

10 saniyede aklıma biri gelip de taklidini yapamadım. Yazıklar olsun bana…