Css Optimizasyon

Css kodlarımızı optimize etmek için size bu cleancss.com ‘u tavsiye ediyorum. Bu sitede css dosyanızın yolunu belirterek ya da css dosyanızı kopyalayarak optimize etmesini bekliyorsunuz. Çok kısa süre içerisinde cevap bulan site size yeni css kodlarını veriyor ve ne kadar alandan tasarruf ettiğinizi de söylüyor.

Sizin de başınıza geldi mi bilmiyorum ama kodları başka bilgisayarlarda başka başka zengin metin editörlerinde açmak kodlar arasında boş satırlar açılmasına sebep oluyor. Bu da dosya boyutunun artmasına, tarayıcının kod okuma süresinin uzamasına, düzenleyen editörün görsel kod satırları alışkanlığına aykırı geliyor…v.s

Clean css ise bu boşluklardan tutun 1.0em olarak yazdığınız bir ölçüdeki nokta ile sıfır ‘ı bile kaldırarak tasaruuf sağlıyor. Renk olarak 6 tane f değeri verdiğimizde bunu 3 tane f değeri ile de halledebileceğimizi belirtiyor ve bu işlemin ne kadar avantaj sağladığını da yazıyor.

Sistemin en çok ilgi çeken kısmı basit olması ve hangi kodları nasıl düzelteceğimizi göstermesine karşın tüm css dosyamızı yeni haliyle vermesidir. Bunu kopyalayarak eski css dosyamızı silip yapıştırdığımızda tekrar ftp’den gönderiyoruz ve optimize ettiğimiz css dosyamızın lüksünü yaşıyoruz.